ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Google Ara

Custom Search

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


Nüfusumuzu Nasıl Artırabiliriz ?

Metin Sentürk

18 Temmuz 2012, 03:10

Metin Sentürk


Nüfusumuzu Nasıl Artırabiliriz
 
Güzel bir yaz sezonuna hazırlanırken Adliyelerin kapatılması ilçede gündemi birden değiştirdi. Fabrikanın taşınmasının verdiği sıkıntılar aşılamamışken, yaklaşık 15 kişinin çalıştığı Abana Adliyesi bir anda kapanıp tarih oldu.
 
Bu gelişme  Abana'lılara kenetlenmenin zamanı geldiğini hatırlattı. Bu nedenle Hafta sonu Hasbahçede " Abana Tek Yürek " temalı bir panel düzenlendi. Panelin amacı, hükümetin alacağı olası kararlardan ilçemizin etkilenmemesi için nüfusunun artırılması yönünde çalışmaların yapılmasıydı.
 
Taner Acar'ın moderatörlüğünde, Abana Belediye Başkanı Rıdvan Oyar, Abana ve Çevre Köyleri Derneği Başkanı Adnan Yorgancı, İl Genel meclisi Üyeleri Ahmet Acar ve Hasan Özlü, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Oğuz ve Eski Belediye Başkanlarımızdan Şevket Yazkan panelde birer konuşma yaparak, basit manada Abana'nın nüfusunun artırılması için durumu uygun vatandaşlarımızın ikametlerini Abana'ya taşımalarını istediler.
 
Bu konuşmacılardan başka Meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve bazı duyarlı vatandaşlarımız da konu dışına çıksalar da samimi görüşlerini paylaştılar. İlçemiz teması ne olursa olsun bu tip organizasyonlara ihtiyacı var. Konuşmalarda birbirinden ilginç fikirler ortaya atılıyor. Demokrasilerin vazgeçilmezleri olan özgür konuşmalarından kimselerin çekinmesine, korkmasına gerek olmadığı bu panelde yaşandı. Hasan Özlü'nün ve Fahri Köse'nin konuşmaları hiç de yadırganmadı. Aksine en çok alkış alan konuşmalar oldu.
 
Konuşmacıların söz ettiği gibi konu nüfusun azlığında kitleniyor. Nüfusumuz az olunca idari ve siyasi yetkililerin bu yüzden hizmet talep edilen üst makamlarda elleri zayıf kalıyor ve söyleyecek sözleri olmuyor. Panelden sonraki iki iş gününde 2 vatandaşımızın ikametini Abana'ya aldırdığı öğrenildi. Umarız bu konuda durumu uygun olan vatandaşlarımız hazır Abana'ya gelmişken konuya duyarlılık gösterip ikametlerini Abana'ya aldırırlar. 
 
Benim kabullenemediğim bir konu, bu sürecin yaşanacağı daha önceden beri bekleniyordu. Yöremizde  bir söz vardır, yumurta gelmeden folluk aramak. Abana ile birlikte Bozkurt ve Çatalzeytin Adliyeleri kapandıktan sonra bu üç ilçemizin Belediye Başkanları ve İktidar Partisi Başkanları bir araya geldi. Duyduğuma göre Başkanlar istifayı bile düşünmüş. Hem Belediye Başkanları hem de Parti Başkanları. Ama Bozkurt Belediye Başkanı kabul etmemiş. Belki nüfusunun çokluğuna güvenmiş olabilir.
 
Yeni yasama yılında nüfusu 5000 den az olan ilçelerin ilçeliklerinin sorgulanacağı belirtiliyor. Küçük ilçeler bu gidişle birer birer kan kaybedecek. Ya bu ilçeler çeşitli konularda birleşerek tehlikeyi en aza indirgeyecekler ya da makus talihlerine küsecekler. Bakalım zaman neyi gösterecek.
 
Ben bu yazımda ilçemiz için yapılabilecek bir kaç konuyu gündeme getirmek istedim. En azından bu konuda bir çaba sarf edeyim dedim. Belki biraz uçuk görüşler olabilir ama olmayacak işlerde değil
 
* Sahil Köylerimiz; Yeşilyuva, Yakabaşı ve Denizbükü Köylerimizi mahalle statüsüne almak. Bu konuda son söz bildiğim kadarıyla İç İşleri Bakanlığında.
 
* Coğrafik olarak Abana'ya daha yakın olan Yakaören'i ( İlişi ) Abana'ya mahalle olarak kazandırmak. Yıllar öncesi yapılan yanlış taksimata göre, Bozkurt'un dibindeki macar mahallesi Abana'ya bağlı, İlçesine gitmek için Abana'dan geçen İlişi Bozkurt'a bağlı. Evrenye'ye kadar olan Köylerin de normal şartlarda Abana'ya bağlı olması gerekiyor.
 
* Abana'da atıl duran Fabrikanın tekrar işler hale getirilmesi. Bankanın malı olan Fabrikayla girişimcilerin çeşitli görüşmeleri sürüyor. İnşaalah güçlü bir işletmeci Fabrikayı alır da Abana başta olmak üzere yöremize bir canlılık gelir.
 
* Bu yıl Eğitime başlayacak olan Meslek Yüksek Okuluna daha fazla ilgi göstermeliyiz. Öğrencilerin tercihlerinde etkili olan öğrenci yurtlarını acil olarak Abana'ya yapmalıyız. Aksi halde İnebolu'da olduğu gibi ev kiraları fahiş fiyattan öğrencilere verilir ve bu da ilçemiz için çok kötü sonuçlar doğurur. Abana'da kışın atıl duran yazlık dairelerin bu amaçla kullandırılması konusunda ilçemizde ne yazıkki herhangi bir otorite bulunmuyor.
Yurt konusunda İstanbul'daki derneğimiz tarihi bir sorumluluk alarak kendilerine duyulan güvene istinaden ister dernek kanalıyla, isterlerse çok ortaklı ve düşük sermaye paylı ( sermaye payı değişkenlik gösterebilir ) şirket kurup ilçemize yurt yapabilirler. Yapılacak yurttan yaz aylarında motel oalrak da yararlanma imkanımız var.
 
* Ekonomik ve sosyal durumları ikametlerini Abana'ya taşımada sıkıntı olmayan vatandaşlarımızın ikametlerini Abana'ya almaları. Bu konuda özellikle başta Belediyeye büyük iş düşüyor. Yapacağı güzel bir çalışmayla belirli bir sayıda nüfusumuzun belli bir sayıda artmasını sağlayabilir. Bu konuda yakında bir çalışma başlatılalacağını öğrenmiş bulunuyoruz.
 
   Bu konuda Abana'da yaşayan her vatandaşımız duyarlı olmalı ve herkesin çevresinde, akrabalarında muhakkak 1-2'şer durumu uygun olan insanlar vardır.
 
     Hiç bir çıkar gözetmeden, siyasi düşünceyi bir kenara bırakıp bu konuya odaklanmalıyız. Çünkü söz konusu olan Abana. Çok geç olmadan bir şeyler yapmanın tam zamanı.
 
     Yazımın sonunda, Panelin düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ederim.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu haber 19857 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset Isınıyor09 Mayıs 2018

İSTATİSTİKLER

    52 kategori altında, toplam 3343 haber bulunmaktadır.

    Bu haberler toplam 9478189 defa okunmuş ve 3725 yorum yazılmıştır.

    Toplam 8 Editör var.

TOPLİST

    Hosting Hizmetleri


    Web Stats

Abanahaber
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi