ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Google Ara

Custom Search

EN ÇOK OKUNANLAR

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Gökhan Abana, CHP' deki Görevinden İstifa Etti

Gökhan Abana, CHP' deki Görevinden İstifa Etti

Tarih 31 Ekim 2018, 15:03 Editör Metin Sentürk

Meclis Üyesi Gökhan Abana İstifa Ettiğini Açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisinde İstifa Şoku
Abana Belediyesi Meclis Üyesi Gökhan Abana, mensubu bulunduğu CHP' deki görevinden istifa ettiğini açıkladı.

İlçe teşkilatı başta olmak üzere İl Teşkilatı ve CHP' Genel Merkezine yolladığı gerekçeli istifa dilekçesi ile CHP'deki görevinden istifa ettiğini açıklayan Gökhan Abana, seçimlere kadar Bağımsız Meclis Üyesi olarak görevine devam edeceğini açıkladı.

Gökhan Abana; uzun bir süre önce  Belediye Başkanlığı aday adayı olduğunu her platformda açıklamış ve adaylık için son başvuru  tarihini beklemişti.

Kamuoyunun aydınlanması bakımından gerekçeli istifa dilekçesinin yayınlanması isteyen Gökhan Abana'nın istifası bakalım ne gibi gelişmeleri beraberinde getirecek.
GÖKHAN ABANA'NIN İSTİFA DİLEKÇESİ


Kimden: Gökhan Abana

Kime     : Cumhuriyet Halk Partisi Abana İlçe Teşkilatı

               Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu İl Teşkilatı.

                Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkez.

 

2014 yerel seçimlerinden bu yana “CHP Belediye Meclis Üyeliği “ görevini icra etmeye çalışıyorum. 2019 Mart yerel seçimlerine doğru giderken “CHP Belediye Başkanlık Aday Adaylık “isteğimi gerek ilçe kamuoyuyla gerekse parti ilçe Yönetimi ile paylaşmıştım. Aşağıda özetle yazdığım gerekçelerden dolayı Parti Meclis üyeliği görevimden İstifa etme kararı aldım. Seçimlere kadar Bağımsız meclis üyesi olarak görevime devam edeceğimi değerli muhataplarıma bildiririm.

GEREKÇE:

 

Öncelikle belirtmek isterim ki istifam tamamı ile şahsi tasarrufumdur. Aşağıda ismi geçen ve eleştirdiğim kişilerin özel hayatlarını, kişilik özelliklerini, değerlerini eleştirmez. Bunun yalnızca siyasi bir tavır olduğunu, ilçe özelinde bu yönetim ve adaylarının topluma umut veremeyeceğini düşündüğümden ve bir anlamda da onların rahat edebilmesi için alınmış bir karar olarak algılamanızı önemle rica ederim. Elimden geldiğince siyaseti ve özeli karıştırmamaya çalışırken meydanlara çıkıldığında farklı bir seviyede cevap verilirse aynen karşılık vereceğimi de bilmenizi isterim. 2019 mart ayı yerel seçimlerine kadar olan siyasi süreçlerde çok net olacağımı, kamuoyunun bilmesi gereken her şeyi açıkça ifade edeceğime söz veririm.

Yaklaşık 2 yıl boyunca ilçe teşkilatından istediğim birkaç şey vardı. Mevcut ilçe siyasi konjonktüründe avantajımız olduğunu, çok aday adayı olmasının parti için daha da iyi olacağını söylemiştim.

“Lütfen bu fırsatı kaçırmayalım. Aday adaylarına eşit davranın. Usulüne göre önseçim yapın. Partide önseçim yapılacağını, dayatma ve 3-5 kişinin keyfine göre karar alınmayacağını kamuoyuna açıklayın. Bu açıklama yapılır ise hem ben hem diğer partimizin adayları, hemde parti rahatlayacaktır. Bu açıklama şimdilik yeterlidir. Aksi takdirde bölünmeye doğru gideriz. Zaten küçük nüfuslu bir ilçeyiz.20 kişi bir masaya otursak bu sorunları çözer güçleniriz. Böylelikle aday adayları veya “CHP ilçe aklı “kendini alay edilmiş hissetmez. İnsanlar aptal yerine konmaz ve incinmez. Hiç kimseyi yok saymayın” Diyerek defalarca İlçe başkanına ifade etmiştim.

Ancak ısrarla bu açıklama yapılmadı.

25 Ekim 2018 de Sayın Erfain Tekin CHP’den aday adayı oldu diye bir açıklama geldi. Hâlbuki “Aday adayı “değil genel merkez tarafından aylar öncesinden kesinleştirilmiş “ADAY” idi. Bunun üzerine sosyal medyada konuyu bilenler tartışmaya başladı. Bunun bir dayatma olduğunu, insanların aklıyla dalga geçilmesinin doğru olmadığını tartışırken zaten 3-5 saat içinde İlçe başkanı “Evet Erfain Bey Adayımızdır” açıklamasını yapmak zorunda kaldı. Şahsıma da ithamlarda bulunulunca istifa etmek ve gerekçesini de paylaşmak   zorunda kaldım.

İşin Özeti şudur;

Aylar önce Sayın Erfain Tekin Eski ve Yeni CHP ilçe teşkilat başkanları tarafından genel merkeze Aday olarak lanse edilmişti. Eskiden Belediye Başkan adaylığı için CHP dışında başka bir partide mücadele eden ancak kazanamayan bir kişi ve yine CHP de ve sivil toplum örgütlerinde görev almış, başka partilerinde de zaman zaman destekleyicisi olmuş birkaç kişinin de isteğiyle bu adaylık süreci gerçekleşmişti.

Bu duyumları aldıktan sonra İlçe Başkanı ile olan görüşmelerimde “Kesin bir şey yok, Mutlaka önseçim yapacağız demeye devam ediyor. Belki bilerek belki bilmeyerek aklımızla dalga geçiyordu.

Şunu belirtmek isterim ki ;

Her insan bir “Dünya dır”. O dünyanın içinde O’nun ailesi nun sevdikleri, Ondan Umudu olanlar, dostları, arkadaşları vardır. O Dünyayı ciddiye almadan oldu bitti yapamazsınız. Saygısızlık ve adaletsizlik O kişiye değil Onun dünyasına yapılmış olur.

Sadece siyasette değil hayatın içinde de asgari saygı, genel ahlak kuralları, etik duruş vs. gibi gerçekler vardır. Bu süreçte bunların hepsi yok sayılmıştır. Hâlbuki” Abana “gibi özel bir ilçenin siyasetinin de özel olması gerekmekteydi. Yalnızca ben değil, Abana da siyaset ile ilgilenen memleketçi insanlar, Eski başkanlarımızdan Sn. Şevket Yazkan, bazı tanıdıklarımız, Partililer ve dostlarımızın da isteği “Usulüne uygun bir Önseçim” idi. Maalesef olmadı.

Yine aylar evvel İlçe Teşkilatı Yönetimi ile yaptığım toplantıda fikirlerimi yüzlerine karşı söylemiştim. Derdimi anlattım. İlçe Başkanı Erhan Çelebioğlu ;

-Biz kahvehanelerde kamuoyu yoklaması yapıyoruz dedi.

-Güldüm. Hangi kahvehanede? Dedim

Boş verin kahvehane aday yoklamalarını. Ne zaman iktidarın ve belediye nin yanlış icraatlarına iki çift laf ettiniz.? dedim. Yer gök sorun yumağı olmuş, çıtınız çıkmıyor. Tuzu kurulara göre siyaset yapmayın. Kaymakam Veda yemeği veriyor. İlçenin bütün Üst düzey, alt düzey memurları protokolü orada. Sivil toplum örgütleri orada CHP’nin masası bomboş. Bırakın yönetimi 1 tane delegesi yok. Üstelik kaymakam giderken “Ahhh gönlüm ne kadar istiyor Abana ile Bozkurt’un birleşmesini “diyerek şiirler düzüyor. Neredeydiniz? dedim. Hangi düğün, hangi cenaze, Hangi sorun sizi ilgilendirdi dedim. CHP ye gönül verip destekleyen Esnaf, Memur, Müdür zulme uğrarken neredeydiniz? dedim. Meclis kararı ile Rıdvan başkanın vefatından sonra Başkan seçilen Sn. Altan Erdoğan ve etrafındakiler kafalarına göre takılırken ne tepki verdiniz ne söylediniz? dedim.

(Anti parantez. Sonra duydum ki Sn. Altan Erdoğan ve çevresi ; “Erfain Bey aday olsun biz CHP yi destekleriz” demiş. Galiba bizim CHP yönetimi de buna inanmış. Suskunluk ondanmış demek ki diye de düşündüm. Üstelik bu adayı önerenlerden bazılarının kapısında birileri davul zurna ile eğlenmişti)

Hayaller ve gerçekler arasındaki farkı bazen bilmek lazım. Bizim teşkilatımız Hayali zeminden gerçekçi zemine bir varabilse çok şey değişecekti. Ya da gerçekçi bir zemine varmak istemediler, bilip bilmeden bir oyunun parçası oldular ve öylece gidiyorlar. Bence iyi bir ilçe parti yönetimi önce geçmişine, sonra rakiplerine, sonra mevcut duruma, ilçenin sorunlarına, hangi görüşten olursa olsun ilçe halkının beklentilerine bakar, onların refahını düşündüğünü topluma hissettirir. Ayak oyunları ile uğraşmadan siyasetini yapar. Kendi gücünü zayıflatmadan önce kendi içini halleder. Kimsenin kırılmayacağı, gücünü zayıflatmayacağı bir ortam kurar ve yolunu ona göre çizer. Neyse Allah Selamet versin, yolları açık olsun.

Peki şimdi ne oldu? Son durum ne?

Duyumlarıma göre Bahsettiğim 3-5 kişi ve Adayı destekleyenler “Bu CHP İlçe Yönetimi ile bu iş olmaz. Değişmesi lazım diyorlarmış. Başkan adaylığı kesinleşene kadar çok iyi olan Sn. Erhan Çelebioğlu ve ekibi şimdi zayıf kalmışlar. İse bak sen. Biz bunu kendi yüzlerine de söyleyeli,” kendimizi yenileyelim, teşkilatı yeniden seçelim. Kaçırdığımız rüzgârı yeniden yakalayalım. Güven tazeleyin. Üyeler sizi yeniden seçse dahi daha güçlü yolumuza devam ederiz diyeli yıllar oldu. Dedim ya garip tuhaf işler hayırlısı olsun.

Dilerim ki 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra halka sirayet eden umutsuzluk havası kaybolur. Bütün Türkiye de yeniden bir olumlu hava doğar. Umut olabilecek birileri veya bir topluluk çıkar. Bu Türkiye için de, Abana için de geçerlidir.

Bu temenniden sonra tekrar konumuza dönmek istiyorum.

Abana da gelmiş geçmiş hiçbir meclis üyesinin şahsım kadar konuşulduğunu, haksız ithamlara uğradığını görmedim. Bazılarının varlığından bile haberdar değildik. Sosyal medya çıktı mertlik bozuldu. Sanırım bazılarını rahatsız eden konuları ilçe kamuoyu ile paylaşmam buna sebep oldu. İyi ki yapmışım, keşke daha da fazla yapabilsem.

Bilenler şahsımı bilir. Lafım bilmeyenlere.

“ABANA “ilçesinin özel değerlerini ve tarihini en iyi bilen bir neslin ve jenerasyonun parçasıyım. İçimizdeki ilçe sevgisi bazılarına komik gelecek kadar derindir. Tarihini ruhunu içini dışını biliriz. Sadece siyaseten değil, İlçemizle ilgili çok kafa patlatmış lığımız, yazmışlığımız, çizmiş ligimiz ve konuşmuşluğumuz vardır.

“Abana” konusunda bir tek cümlesi, hayali olmayanlarla siyasi bir yarışa girmek çok anlamlı olmayabilir. Ancak nüfus değişiyor, sosyal ve ekonomik durum değişiyor, göçler oluyor. Bu yüzden özellikle yerel siyasi yarışlar maalesef adil ve liyakatli olmuyor.

Peki nedir bizce ABANA’nın SORUNLARI.

1 ) Seçim sonraları tahribata uğrayan sosyal barış, nefret ve öfke dilidir.

2) Abana’nın nimetlerinden yararlanan hep aynı kişilerdir.

3) Gençlerimizin sosyal güvenceli bir işleri yoktur.

4) Esnaf çok ciddi sıkıntıdadır. 

5) Sosyal yönden ciddi eksiklikler vardır. İlköğretim, lise, yüksekokul ile Belediye arasındaki bağlar yok denecek kadar azdır.

6)  Gençlere, ailelere kan olan can olan, ilçenin yüzünü güldüren “TURİZM” bitme noktasındadır. Bir TURİZM politikası oluşmamıştır. Gündüz denize giren, akşam çekirdek çitleyip çay içenlerle bu iş kotarılmaya çalışılmaktadır. İnsanlar geçerken arabadan inip, denizde yıkanıp paklanıp, Akşama ilçelerine gitmek de yada Turizm rotalarına devam etmektedir. Bir nevi yol geçen hanıdır.

7) İçlerinde fırtınalar kopan bir sürü işletmeci adayı ve turizm yapmak isteyen gençlerin hevesleri kursaklarındadır.

8) Sosyal ve Ekonomik yönden ezilen kitle ve gençler aynıdır.

9) Başarısız idarecilere ses çıkaracak, onları alaşağı edecek bir toplum gücü ve sistemi yok denecek kadar azalmıştır.

10) Ununu eleyip asanlara, Emeklilere İlçemizde hayat güzeldir. Varsın güzel olsun ancak dinamik nüfusun ve gençlerinde hayatı güzel olsun.

 

Hayalim deki ABANA ise;

1)      Ocu bu cu ayrımı olmamalı, kin, nefret ve öfkeden uzak örnek bir “SOSYAL BARIŞ” ilçesi olmalıdır.

2)      Bütün Değerleri, altyapısı, çeşitliliği ile Türkiye’nin sayılı Turizm noktalarından biri olmalıdır.

3)      Sadece belli zümrelerin değil herkesin mutlu olabildiği, çocuklarına en iyi eğitimi veren bir ilçe olmalıdır.

4)      Nimet ve kaynakların hakça bölüşüldüğü, özellikle Belediye ihalelerinin memleketçi, adaletli, şeffaf, eşitlikçi bir bakış açısıyla yapıldığı bir ilçe olmalıdır.

5)      18 yaşına geldiğinde üniversite nedeni ile ilçesinden ayrılan gençlerin “İNGİLİZCE” dilini öğrenmiş olarak gittiği ve sahip çıkıldığı bir ilçe olmalıdır.

6)      Yaz ve kış Ekonomik katma değeri de olan etkinliklerin, konferansların yapıldığı bir ilçe olmalıdır.

7)      İlçe tarihinin ve özel değerlerinin yeni nesle aktarıldığı bir ilçe olmalıdır.

8)      Memur, işçi, Emekli, Turist vs. Abana ile yolları kesişen insanların güzel bir konut almak istedikleri, yerleşmek için tercih ettikleri, yaşam konforu yüksek bir ilçe olmalıdır.

9)      Muhteşem güzellikteki Köylerimizin doğasının, kültürünün, ürünlerinin daha çok ekonomik hayatın içinde olduğu bir ilçe olmalıdır.

10)   En Önemlisi İşsizlik sorununu kendi insan kaynağı, girişimcisi, varsılı, sanayicisi ile çözebilmiş, İşsizlik yüzünden dışarıya göç vermeyen ve nüfusu azalmayan bir ilçe olmalıdır.

Hayalin Özeti;

Ekonomisiyle, yaşam konforu ve refahı ile, yeni nesil konutları ile, Arıtma ve çevreci altyapısı ile, Gece ve gündüz turizm aktiviteleri ile, kültürü ve insanı Tüm Türkiye de parmakla gösterilen, her daim canlı ,herkesin yaşamak istediği bir ilçe olmasıdır.

 

Son Söz ;

Başka bir şekilde Belediye Başkan Adayı olurum, ya da olmam. Hiç önemli değildir. Bu gerekçelerin bilinmesinin İlçemize faydalı olacağını düşündüm. Bilgi kirliliği ve dedikoduları engellemek amacı da işin başka bir boyutudur.” Alnı açık Başı dik Abana “bunları bilmelidir.

Ne olursa olsun İçimizdeki memleket sevgisi, yolumuz, yöntemimiz, dünya görüşümüz değişmez hatta daha da gelişir.

 

İstifamın işleme alınmasını ve kabulünü rica eder, saygılar sunarım.

Gökhan Abana, 31.10.2018

Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu / Abana İlçesi Belediye Meclis Üyesi.

 

 

  

 amasyarentacar rent a car amasya suat zenginYeniyol Cd. İşçimen Apt. No:144 AMASYA Tel: 0358 218 99 01 Fax:0358 218 45 01 Gsm:0532 586 85 97 0533 300 36 05

Bu haber 1869 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Yunus Akgül'den Teşekkür Açıklaması

Yunus Akgül'den Teşekkür Açıklaması İlçemizi daha güzel yarınlara taşıyacağız..

Kutlama Mesajı

Kutlama Mesajı Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Cemal Güneysu'dan Kutlama Mesajı

Siyaset Isınıyor09 Mayıs 2018

İSTATİSTİKLER

    52 kategori altında, toplam 3387 haber bulunmaktadır.

    Bu haberler toplam 9986195 defa okunmuş ve 3733 yorum yazılmıştır.

    Toplam 8 Editör var.

TOPLİST

    Hosting Hizmetleri


    Web Stats

Abanahaber
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi